ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5053312
*
nr 505 3312
Spegel
nyrokoko, höjd: 80
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 januari 2008
kl 16:18:01
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/1 21:47:15
1
700 kr
28/1 13:33:27
2
1.000 kr
28/1 15:21:31
1
800 kr
28/1 15:22:42
1
900 kr
28/1 16:04:31
1
1.100 kr
28/1 16:06:30
1
1.300 kr
28/1 16:07:35
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53
*
Spegel
nr 505 3312
Spegel
nyrokoko, höjd: 80
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 28 januari 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
23/1 21:47:15 | 1 | 700 kr |
28/1 13:33:27 | 2 | 1.000 kr |
28/1 15:21:31 | 1 | 800 kr |
28/1 15:22:42 | 1 | 900 kr |
28/1 16:04:31 | 1 | 1.100 kr |
28/1 16:06:30 | 1 | 1.300 kr |
28/1 16:07:35 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53